Domowy żurek na prawdziwym zakwasie nie może obejść się bez białej kiełbasy. Jej zrobienie wcale nie jest takie trudne, a daje nam pewność, że jemy tylko to, co zdrowe i naturalne. Zapraszamy do wspólnego gotowania!
Jak zrobić białą kiełbasę?
Składniki na białą kiełbasę:
- 2 kg karkówki wieprzowej
- 1,5 kg łopatki wieprzowej bez kości
- 1 kg podgardla wieprzowego
- 0,5 kg boczku
- naturalne jelita
- 0,5 l bardzo zimnej wody
- 4-5 łyżek soli
- 2-3 łyżki pieprzu mielonego
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżeczki cukru
Przygotowanie białej kiełbasy:
- Mięso kroimy na drobne kawałki i mielimy od razu z ząbkami czosnku. My stosujemy tradycyjną ręczną maszynkę do mielenia mięsa i wybieramy sitko z oczkami o średnicy 4 mm.
- Cukier rozpuszczamy w 0,5 l wody. Mięso przyprawiamy solą i pieprzem i wyrabiamy ręką, systematyczne dolewając po trochę zimnej wody z rozpuszczonym w niej cukrem.
- Kiedy już mięso wchłonie całą wodę i przestanie kleić się do dłoni i miski, odstawiamy je przykryte do lodówki na kilka godzin.
- W tym czasie możemy przygotować jelita. Kilkakrotnie płuczemy je w letniej wodzie, a następnie moczymy przez 2 godziny. Po tym czasie odsączamy.
- Gdy minie kilka godzin, przygotowujemy maszynkę do nadziewania jelit. Najlepsza jest ręczna, dzięki której możemy kontrolować tempo nadziewania. Nakładamy specjalną końcówkę do nadziewania kiełbasy i naciągamy na nią jelito.
- Do maszynki wkładamy porcję zmielonego mięsa i kręcimy do momentu, aż zacznie się pojawiać z drugiej strony. Teraz możemy już zawiązać końcówkę jelita i mielić dalej. Mielimy do momentu, aż w jelicie znajdzie się ilość odpowiadająca wielkości kiełbaski. Wtedy zakręcamy je wokół własnej osi, aby zrobić przerwę przed następną kiełbaską i znowu mielimy. Staramy się tak to robić, by oczywiście mięso nie było zbyt ciasno ani zbyt luźno upchane.
- Gdy kiełbaski są już nadziane, będziemy je parzyć. W tym celu nastawiamy garnek z wodą, którą nagrzewamy do temperatury ok 70 stopni, nie więcej. Pamiętajmy, że nie możemy gotować kiełbasy, tylko parzyć i to przez minimum 30 minut, dlatego warto wyposażyć się w przydatny termometr do potraw.
- Uparzona kiełbasa musi tylko ostygnąć i będzie gotowa do spróbowania.
Potrzebne artykuły kupisz na sklep.chomik.pl:
- ręczne maszynki do mielenia
- ręczne nadziewarki do kiełbasy
- pojemniki na artykuły sypkie
- garnki “powidlaki”
- minutniki
- miski z ociekaczem
- termometry do potraw