Baza do zup i przeróżnych sosów, nadający kolor dodatek do fasolki po bretońsku czy gulaszów. Przecier pomidorowy domowej roboty daje nam oprócz naturalnego smaku pewność, że spożywamy tylko to, co naprawdę chcemy spożyć, bez zbędnych czy nawet szkodliwych dodatków. Zapraszamy do przygotowania go z nami 🙂
Jak zrobić przecier pomidorowy?
Składniki na przecier z pomidorów:
- 5 kg pomidorów z dużą zawartością miąższu
- ewentualnie: sól do smaku, pieprz, ulubione zioła
Przepis na przecier pomidorowy:
- Umyte pomidory kroimy na ćwiartki, ósemki lub w dużą kostkę i wrzucamy do garnka o grubym dnie. Stawiamy na ogniu i stale mieszając, smażymy ok. pół godziny, aż się rozpadną.
- Pomidorową papkę przecieramy – najlepiej przy użyciu ręcznego przecieraka. Skórki, pestki i twardsze części pomidorów odrzucamy.
- Przecier jeszcze raz stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy tak długo, aż po odparowaniu nadmiaru wody uzyskamy pożądaną gęstość, ale równie dobrze możemy uznać przecier za gotowy tuż po jego zagotowaniu – wszystko zależy od naszych preferencji.
- Na końcu możemy go doprawić solą i ulubionymi ziołami, ale równie dobrze można pozostawić przecier bez dodatków – będzie wtedy bardziej uniwersalny.
- Na koniec, gorący przecier nakładamy do wyparzonych i ciepłych słoiczków, które natychmiast zakręcamy.
- Dla pewności słoiki z przecierem zapasteryzujemy, tym razem metodą na sucho, czyli podgrzewając je w piekarniku przez 25 minut w temperaturze 130 stopni Celsjusza. Po upływie tego czasu pozostawiamy je w piekarniku do całkowitego wystudzenia.