Nalewka z wiśni jest z pewnością bardzo popularna, znana i powszechnie ceniona. Nie oznacza to jednak, że jest banalnie prosta do zrobienia. Dlatego własnie dla tych, którzy chcą ją zrobić po raz pierwszy, przygotowaliśmy możliwie najprostszy i najbezpieczniejszy przepis, który pozwala zrobić pyszną nalewkę nie ryzykując zmarnowania owoców. Jest to jeden z tych przepisów, które “zawsze wychodzą”.
Nalewka wiśniowa jest niewątpliwie warta zrobienia, ponieważ ma głęboki smak idealnie balansujący kwaśność owoców i słodycz nalewki. Same owoce działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a także mają właściwości oczyszczające i odtruwające organizm. Są cenione są za przywracanie równowagi kwasowo-zasadowej w ciele człowieka.
Nalewka z wiśni – co będziemy potrzebować?
Składniki:
- 2 kg wiśni
- 0,5 litra spirytusu 95%
- 0,5 litra wódki 40%
- 800 g cukru
Jak zrobić nalewkę z wiśni?
Umyte wiśnie najpierw trzeba wydrylować, ale jeśli w niektórych pozostanie pestka, to nic się nie stanie, a nawet ubogaci jej smak. Wiśnie pozbawiamy pestek ze względu na zawartą w nich amigdalinę, która w większych ilościach jest trująca, ale w niewielkich bardzo cenna dla organizmu i nazywana witaminą B17.
Wydrylowane wiśnie wrzucamy do słoja i zalewamy alkoholem. Sprawi on, że owoce będą bezpieczne i nie będzie im grozić fermentacja albo pleśń.
Owoce zalewamy spirytusem nalewkowym, czyli o mocy około 70 procent. Możemy do przygotować samodzielnie łącząc spirytusu i wódkę w stosunku 1 : 1. Właśnie taka moc alkoholu jest idealna do maceracji owoców, czyli procesu, który teraz będzie zachodził w słoju. Jego efektem będzie pozyskanie do alkoholowego płynu smaku, zapachu i cennych właściwości wiśni. Maceracja powinna trwać jak najdłużej, najlepiej około sześciu tygodni i właśnie na ten czas odstawiamy słój pamiętając o tym, aby od czasu do czasu, najlepiej raz dziennie nim zamieszać.
Po tym czasie należy odlać płyn, używając sitka, aby oddzielić owoce. Wiśnie trzeba zasypać odmierzoną ilością cukru i odstawić na dwa tygodnie.
W kolejnym kroku odlewamy syrop i łączymy go z nalewem, czyli alkoholowym płynem, który odlaliśmy za pierwszym razem. Słój odstawiamy na tydzień, aby płyny się dobrze połączyły.
Po tym czasie możemy przystąpić do filtrowania nalewki. Najlepiej użyć lejka spiralnego z filtrem, ale można sobie poradzić także przy pomocy sitka wyłożonego gazą. Przefiltrowana nalewkę przelewamy do butelek. Mamy teraz klarowną nalewkę o pięknej barwie i doskonałym smaku. Teraz butelki należy odłożyć na 6 miesięcy, aby smak dojrzał, a potem można się delektować pyszną wiśniówką.
Zobacz także przepisy na nalewkę z czereśni, truskawek i malin.