Nie każdą zupę jesteśmy w stanie przyrządzić bez pomocy gotowych produktów. Prawdziwie domowa, najsmaczniejsza i zdrowa zupa powstanie jednak tylko wtedy, gdy poświęcimy na jej przygotowanie odrobinę więcej czasu i serca. Żurek na własnoręcznie przyrządzonym zakwasie będzie tego najlepszym dowodem.
Jak zrobić zakwas na żurek?
Składniki na domowy zakwas:
- 2 szklanki mąki żytniej razowej,
- 3 szklanki przegotowanej ciepłej wody,
- opcjonalnie: kromka chleba razowego na zakwasie.
Przepis na zakwas na żurek:
- Zakwas najlepiej robić w dużym słoju lub ceramicznym garnku. Naczynie musi być wcześniej wyparzone.
- Mąkę żytnią wsypujemy do naczynia i zalewamy ciepłą przegotowaną wodą. Dokładnie mieszamy całość drewnianą łyżką.
- Do naczynia możemy wrzucić pokruszoną kromkę razowca – pod warunkiem, że jest to chleb na prawdziwym zakwasie – to przyspieszy produkcję zakwasu. Całość musimy jeszcze raz delikatnie zamieszać.
- Naczynie przykrywamy delikatnie pokrywą lub gazą, aby nie było szczelnie zamknięte. Musi ono odstać teraz 3 dni w ciepłym miejscu – temperatura pokojowa będzie optymalna. Codziennie mieszamy zakwas drewnianą łyżką.
- Po trzech dniach zakwas powinien być gotowy. Jeśli wolimy bardziej kwaśny i ostrzejszy w smaku, możemy go pozostawić jeszcze na dwa dni, mieszając raz dziennie. Ściągamy ściereczkę i przelewamy zakwas do czystych butelek lub słoika. Żurek można najpierw przecedzić, ale warto wybrać sito o niezbyt gęstych otworach, bo pozostała mąka zagęści nam dodatkowo później żurek.
Ten przepis na zakwas nie przewiduje używania ziół i przypraw, dlatego jest bardzo uniwersalny. W zależności od upodobań, można już na etapie sporządzania zakwasu przyprawić go liściem laurowym, czosnkiem, zielem angielskim i pieprzem, ale równie dobrze można zająć się przyprawianiem już gotowego żurku ugotowanego na surowym zakwasie.
Gotowy zakwas można przechowywać w lodówce nawet do dwóch tygodni, ale mało kto oprze się pokusie ugotowania żurku natychmiast.