Jak zrobić wino ?
W cyklu poradników Piwniczka Chomika testujemy funkcjonalność, trwałość i wygodę użytkowania nierdzewnych fermentatorów dostępnych w ofercie firmy Chomik. Pokazujemy tradycyjne realizację produkcji wina z ich użyciem, sprawdzamy ich możliwości i praktyczne zastosowanie.
Prasy, fermentatory i wyciskarki dostępne w ofercie: http://bit.ly/31QlaFy
A poniżej obejrzyjcie film jak w prosty i wygodny sposób wykonać wino w fermentatorach nierdzewnych.
Szczegółowy opis produkcji!
Tekst z filmu:
W ostatnim odcinku mogliście zobaczyć jak spisują się dostępne w ofercie Chomika zbiorniki fermentacyjne ze stali nierdzewnej. Wczoraj zajrzeliśmy do naszych win, zaraz dowiecie się co z tego wynikło.
Zaczęliśmy od upuszczenia wina. Zbiorniki fermentacyjne wyposażone są w zawory o średnicy pół cala. Dzięki którym bardzo szybko możemy opróżnić fermentator. Uchyliliśmy też nieco pokrywę zbiornika, w ten sposób wyrównaliśmy ciśnienie wewnątrz i ułatwiliśmy przepływ płynu.
Pozostałości owoców – skórki i pestki unoszą się na powierzchni wina. Stanowią one zbitą, trudną do rozdrobnienia masę, w przypadku klasycznych balonów na wino jej usuniecie jest zwykle problematyczne. Gdy całe wino przelaliśmy już do czystego pojemnika dzięki łatwemu dostępowi do wnętrza zbiornika z łatwością opróżniliśmy go z resztek owoców.
Łatwy dostęp do wnętrza pozwolił nam też sprawnie umyć zbiornik. I napełnić go ponownie winem.
Bardzo ważne jest sprawdzenie poziomu cukru w winie za pomocą cukromierza. Pozwala to na ocenę efektywności pracy drożdży. Użyte przez nas drożdże winiarskie spisały się bardzo dobrze wykorzystując znaczną część cukru zawartego w nastawie. Ponieważ chcemy uzyskać wino półsłodkie, a czeka nas jeszcze kilka tygodni fermentacji zdecydowaliśmy się na dosłodzenie wina. Tutaj jednak panuje pełna dowolność – dodajcie cukier według własnych upodobań i efektu który zamierzacie osiągnąć.
Cukier rozpuściliśmy w niewielkiej ilości gorącej wody, do której następnie dodaliśmy nieco wina. Gdy temperatura roztworu osiągnęła około 30 stopni Celsjusza całość dodaliśmy do nastawu.
Teraz pozostało nam już tylko szczelnie zamknąć pojemniki, umieścić w nich rurki fermentacyjne i uzbroić się w cierpliwość. Na efekty naszej pracy poczekamy jeszcze kilka tygodni.
Za jakiś czas ponownie zajrzymy do fermentatorów i usuniemy osad, który zbierze się na ich dnie. Na razie pozostaje nam tylko dbać by temperatura pomieszczenia w którym fermentuje wino nie spadła poniżej 18 stopni. To ważne, zwłaszcza teraz, gdy zbliżają się chłodne dni.
Jeśli jesteście zainteresowani zaprezentowanymi dzisiaj produktami zajrzyjcie do hurtowni Chomik w Gdowie oraz na stronę sklep.chomik.pl