Nalewka ze śliwek węgierek to trunek aromatyczny i pełny smaku. Dlaczego właśnie węgierki cieszą się taką popularnością wśród amatorów przetworów owocowych? Pewnie dlatego, że mają bardzo wyraźny smak i zapach i dobrze przekazują go przygotowywanym przetworom. Jednocześnie są dość twarde i mają świetną proporcję smaku słodkiego i kwaśnego.
Śliwki mają też wiele walorów zdrowotnych. Są źródłem witamin A, B i C a także biotyny. Pełnią też rolę inicjatora wymiany węglowodanów, korzystnie wpływając na nasz stan psychiczny, system nerwowy i odporność na stres. Jednak przede wszystkim doskonale regulują trawienie i poprawiają apetyt. Dzięki dużej zawartości pektyn (błonnika) zapobiegają zaparciom, a dzięki kwasom organicznym (winowym i jabłkowym) czyszczą przewód pokarmowy także ze zbędnego tłuszczu i cholesterolu.
Jak przygotować nalewkę ze śliwek węgierek
Najważniejsze są oczywiście śliwki: powinny być dojrzałe, ale zdrowe, bez przejrzałych fragmentów, które mogą zepsuć smak trunku. Aby wzmocnić smak dodajemy także kilka śliwek suszonych.
Składniki:
- 3 kg śliwek węgierek
- 1 kg cukru
- 1 l spirytusu
- 1 l wódki
- 4 łyżki rodzynek
- 10 suszonych śliwek
- 10 pestek ze śliwek
- 1 laska wanilii
Przygotowanie:
Śliwki węgierki należy najpierw umyć, a potem pozbawić pestek. Nie wyrzucaj ich jednak od razu, bo część z nich będzie potrzebna. Zostaw dziesięć pestek, aby dodać je do nalewu. Dzięki temu trunek zyska bogatszy, wyraźniejszy smak.
Przygotowywane w ten sposób śliwki wrzucamy do słoja. Dodajemy też odłożone pestki, dziesięć suszonych śliwek i cztery łyżki rodzynek. To wszystko najpierw zasypujemy cukrem. A potem zalewamy spirytusem.
Słój z nalewem zakręcamy i odstawiamy na cztery tygodnie w ciemne, ale ciepłe miejsce. Pamiętaj, aby od czasu do czasu nim zamieszać. Po tym czasie trzeba zlać płyn, a owoce ponownie zalać – tym razem wódką, dodać wanilię i znów odstawić na 2 tygodnie.
Po dwóch tygodniach łączymy oba płyny, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Aby nasza nalewka ze śliwek węgierek nabrała pełnego smaku, odstawiamy ją w chłodne i ciemne miejsce na minimum 6 miesięcy.
Zobacz także inne nasze przepisy ze śliwką: śliwki w zalewie korzennej, kruche ciasto ze śliwkami.