Nalewka z kaliny nie jest tak popularna jak te z wiśni czy malin, ale jest dobrze znana w polskiej tradycji i ceniona ze względu na swoje właściwości. Otóż kalinówka obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Jest też naturalnym środkiem na kaszel, a także pomaga w bólach jelit i reguluje pracę nerek.
Krzewy kaliny rosną w Polsce zarówno dziko jak i są uprawiane w ogrodach. Z obu tych miejsc jej owoce nadają się do przyrządzenia nalewki. Zaskakujące może być jednak to, że choć mają piękny wygląd często porównywany do korali, to jednak wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Nie oznacza on, że owoce się zepsuły, ale po prostu jest dla nich charakterystyczny.
Klasyczny przepis każe zbierać owoce na nalewkę z kaliny po pierwszych przymrozkach, ale równie dobrze można zrobić to wcześniej, wypłukać kiście i włożyć na dzień lub dwa do zamrażarki.
Nalewka z kaliny – co będzie potrzebne?
Składniki:
- 3 kg owoców kaliny
- (warzonych z gałązkami)
- 1 litr spirytusu 95%
- 1 litr wódki 40%
- 600 ml miodu
Jak zrobić nalewkę z kaliny?
- Owoce kaliny po zebraniu płuczemy i osuszone wkładamy na 1-2 dni do zamrażalki.
- Po tym czasie należy je obrać z gałązek (gdy są jeszcze zmrożone i twarde), a potem sparzyć wrzątkiem, aby pozbawić związków, które mogą spowodować zatrucie pokarmowe.
- Tak przygotowane należy wsypać do słoja i zalać spirytusem nalewkowym o mocy ok. 70 procent. Słój odstawiamy na 6 tygodni, co pewien czas nim mieszamy.
- Po tym czasie należy zlać alkohol (nalew), a owoce wyrzucić. Następnie nalew słodzimy dodając miód. Odstawiamy na przynajmniej tydzień.
- Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka z kaliny powinna dojrzewać przynajmniej 6 miesięcy.
Zobacz także przepis na nalewkę z derenia, z owoców czarnego bzu oraz nalewkę z pszczelich odsklepin.
Kup potrzebne artykuły na sklep.chomik.pl:
- słój wielofunkcyjny
- lejek spiralny do filtrowania
- filtry do lejka spiralnego
- butelki
- miska do płukania owoców