Tym razem naszym bohaterem będzie konfitura agrestowa. Agrest wydaje się owocem trochę zapomnianym i niedocenianym. Dawniej był częstym gościem w przydomowych i działkowych ogródkach, lecz w czasach łatwego dostępu do popularnych krajowych i egzotycznych owoców, odszedł nieco w zapomnienie. Zupełnie niesłusznie, bo to owoc bardzo wartościowy dla naszego zdrowia.
Agrest dzięki zawartości błonnika świetnie wpływa na nasz układ trawienny: zapobiega zaparciom, poprawia apetyt, wspomaga procesy trawienne. Nadto obniża poziom cholesterolu, usprawnia krążenie i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, a także jest naturalnym lekiem na nadciśnienie.
Agrest jest też wyjątkowy pod względem walorów smakowych, bowiem łączy w sobie słodycz i kwaśność. Konfitura agrestowa jest doskonałym przykładem takiego połączenia. Zachęcamy więc do przygotowania tego smakołyku.
Przepis na konfiturę agrestową
Składniki:
- 1 kg agrestu
- 300 g cukru
- pół szklanki wody
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
Przygotowanie konfitury agrestowej:
Agrest umyć i oberwać suche ogonki. W dużym garnku owoce zasypać cukrem, dolać wodę i lekko podgrzać, aby puściły sok. Potem podgrzewać mieszając, aż się zagotuje. Zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez 25-30 minut mieszając co jakiś czas. Potem zdjąć z ognia odstawić do wystygnięcia i pozostawić na 12 godzin.
Po tym czasie konfiturę należy znowu podgrzać. Delikatnie ją blendujemy, aby kawałki owoców były mniejsze, ale nie na krem. Teraz dodajemy łyżeczkę mielonego imbiru i ponownie gotujemy przez minimum pół godziny. Gorącą konfiturę nakładać do wyparzonych słoików. Zakręcić i na kilka minut postawić do góry dnem. Po ostygnięciu konfitura jest już gotowa.
Kup potrzebne artykuły na sklep.chomik.pl:
- miska do płukania owoców
- słoiczki zakręcane
- zestaw garnków
- słoiki sześciokątne 270 ml
- słoiki sześciokątne 180 ml
Jeśli chciałbyś wypróbować innych przetworów z agrestu według naszych przepisów to polecamy: dżem agrestowy i agrestówkę.