Dlaczego nalewka z aronii powinna być w twoim domu? Przede wszystkim dlatego, że ten owoc ma niesamowite właściwości. Jest bardzo bogaty w witaminę C i E oraz w witaminy z grupy B i kwas foliowy. Zawiera także dużą ilość witaminy P, która odpowiada za ochronę organizmu przed wirusami, grzybami i bakteriami. Dzięki tym wszystkim składnikom aronia wzmacnia odporność organizmu. Właśnie dlatego warto mieć w domowej spiżarni sok, a jeszcze lepiej nalewkę z tego owocu.
Nalewka z aronii – jak ją przygotować?
Do przygotowania nalewki będziemy potrzebować: trzech kilogramów owoców aronii, cukier, cytrynę, laske wanilii, spirytus i wódkę.
Składniki:
- 3 kg owoców aronii
- 1,5 kg cukru
- laska wanilii
- skórka i sok z 1 cytryny
- 2l spirytusu 95% + 700 ml wody
- 1l wódki 40 %
Przygotowanie:
Do nalewki używamy aronii zebranych po pierwszych przymrozkach albo przemrożonych w zamrażarce. W ten sposób unikniemy cierpkiego i goryczkowatego smaku, który mogą mieć te owoce po przetworzeniu. Zanim je włożymy do zamrażarki, trzeba je umyć i obrać z gałązek.
Czyste i przemrożone aronie wsypujemy do słoja wielofunkcyjnego. Do środka dodajemy jeszcze laskę wanilii, skórkę z cytryny, ale tylko jej żółtą część. Wlewamy też sok wyciśnięty z cytryny.
Teraz przygotowujemy spirytus nalewkowy, czyli taki, który będzie miał około 70 procent mocy. Do 700 mililitrów przegotowanej i ostudzonej wody dolewamy dwa litry 95-procentowego spirytusu. Takim roztworem zalewamy aronie. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na trzy tygodnie.
Po tym czasie nalew zlewamy do innego słoja i szczelnie zamykamy. Natomiast odcedzone owoce aronii zasypujemy cukrem i zalewamy wódką 40%, a potem odstawiamy na 2 tygodnie. Trzeba pamiętać, aby słój od czasu do czasu mieszać.
Po dwóch tygodniach odcedzamy płyn od owoców i łączymy z wcześniejszym nalewem. Połączony alkohol filtrujemy lub ściągamy rurką znad osadu i przelewamy do butelek. Odstawiamy na przynajmniej 6 miesięcy.