Czereśnie świetnie nadają się do produkcji nalewki. Co ciekawe są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy zapobiegają chorobom nowotworowym i sercowo-naczyniowym. Do organizmu dostarczają także melatoniny, co sprawia że nalewka z czereśni będzie dobrze wpływać na nasz sen.
Mało kto o tym wie, że czereśnia jest doskonała także na stawy. Już w średniowieczu zauważono, że owoce są skuteczne w walce z artretyzmem oraz chorobami pęcherza moczowego. Na artretyzm są narażone osoby z niedoborem witaminy B5, a czereśnia ma jej bardzo dużo. Powinni o tym pamiętać wszyscy, którzy mają opuchnięte i zwyrodniałe stawy.
Składniki
- 4 kg czereśni
- 1 litr spirytusu 96%
- 1 litr wódki 40%
- 2 kg cukru
Przygotowanie
Czereśnie należy najpierw umyć, a potem pozbawić ogonków – właśnie w tej kolejności, gdybyśmy zrobili odwrotnie, moglibyśmy stracić trochę cennego soku. Czereśni nie drylujemy. Wsypujemy je do nieocenionego w takich sytuacjach słoja wielofunkcyjnego. Następnie zalewamy spirytusem i wódką. Słoik zakręcamy i stawiamy w słonecznym miejscu, na przykład na parapecie. Pozostawiamy go tam na miesiąc. Co kilka dni możemy nim potrząsnąć.
Po miesiącu macerowania odcedzamy alkohol i wlewamy do innego słoja lub butelki. Zakręcamy szczelnie i pozostawiamy do kolejnego etapu. Czereśnie pozbawiamy pestek. Dwa kilogramy cukru rozpuszczamy w pół litra podgrzanej wody, tworząc gęsty syrop. Tym syropem zalewamy owoce, zakręcamy i pozostawiamy w słonecznym miejscu. Co jakiś czas należy potrząsnąć słojem. Teraz musimy poczekać aż owoce puszczą sok, który połączy się z syropem. Gdy to się stanie przejdziemy do ostatniego etapu produkcji naszej nalewki.
Teraz mamy dwa słoje, których płynną zawartość należy połączyć. Najpierw jednak musimy odlać sok z czereśni. Używamy do tego gęstego sita i po chwili otrzymujemy słodki, czerwony płyn z niewielką zawartością alkoholu. W drugim słoju mamy nasz nalew, który teraz trzeba dolać do soku. Zawsze alkohol wlewamy do soku, a nie odwrotnie.
Po połączeniu mamy gotową nalewkę, którą teraz trzeba zabutelkować. Użyliśmy do tego trzech rodzajów butelek, natomiast w sklepie Chomika znajdziesz olbrzymi ich wybór w różnych kształtach i rozmiarach. Udało nam się rozlać prawie cztery i pół litra nalewki. Teraz oczywiście będzie musiała odstać sześć miesięcy, aby uzyskać najlepszy smak. Potem będzie można dzięki niej cieszyć się smakiem i aromatem czereśni nawet w zimowe dni.
Nalewka z czereśni musi swoje odstać, a tymczasem sprawdź przepis na konfiturę z czereśni.