Nalewka z derenia jadalnego jest często nazywana królową nalewek. To trunek, który był wyjątkowo ceniony na szlacheckich dworach zapewne dlatego, że jego bazą jest niepospolity owoc. Dereń i przygotowywany z niego trunek zdobył szczególną popularność wśród polskiej szlachty w XVIII i XIX wieku.
Owoce derenia mają charakterystyczny kwaśno-słodki smak i wiele cennych właściwości. Są świetne na wzmocnienie organizmu, przy przeziębieniach i anemii. Dereniówka obniża też ciśnienie i pomaga w reumatyzmie. Ma działanie rozgrzewające, antybakteryjne i antyseptyczne.
Dereniówka – co będzie potrzebne?
Składniki:
- 1 kg owoców derenia
- 0,5l spirytusu 95%
- 0,5l wódki
- ¾ szklanki miodu wielokwiatowego
Nalewka z derenia – jak przygotować?
Owoce derenia umyć i osuszyć. Potem nakłuć wykałaczką, gdyż mają grubą skórkę i niewiele miąższu. Nakłuwamy je, aby puściły więcej soku.
Przygotować spirytus nalewkowy łącząc wódkę ze spirytusem 95-cio procentowym w stosunku 1:1. Owoce wsypać do słoja i zalać tak przygotowanym alkoholem.
Słój zamknąć i odstawić na dwa miesiące. W tym czasie owoce będą się macerować, a alkohol przejmie od nich kolor i cenne właściwości.
Po tym czasie odlewamy nalew, a owoce można lekko wycisnąć. Potem zalewamy je syropem przyrządzonym z 3/4 szklanki miodu i podobnej ilości przegotowanej i ostudzonej wody (powinna być lekko ciepła, aby łatwiej rozpuścił się miód, ale jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, aby miód nie tracił swych właściwości). Owoce w syropie miodowym zostawiamy na dwa tygodnie.
Odlewamy syrop, który stworzył się z połączenia miodu i soku i łączymy go z nalewem alkoholowym. Odstawiamy na tydzień. Po tym czasie nalewkę filtrujemy i butelkujemy. Od tego czasu do degustacji powinna odstać około roku.
Tymczasem zobacz inne przepisy na jesienne nalewki: z pigwy, z ciemnych winogron, ze śliwek czy gruszek.