Głóg to dość powszechnie występujący krzew, którego możemy spotkać w ogrodach i parkach. Składniki jego owoców wspierają pracę mięśnia sercowego, obniżają ciśnienie krwi i zawartość cholesterolu i podobno także pomagają w problemach z zasypianiem. Nalewka z głogu również posiada wszystkie te zalety, jednak trzeba ją stosować z umiarem.
Nalewka z głogu – co będzie potrzebne?
Do przygotowania nalewki z głogu będziemy potrzebować kilku składników:
- 0,8 kg głogu
- 0,5 l spirytusu
- 0,5 l wódki
- 1 cytryna
- 300 g miodu
- 5 goździków
- kawałek kory cynamonu
Nalewka z głogu – jak ją zrobić?
Głóg najlepiej zbierać po przymrozkach, ale jeśli nie chcesz tyle czekać, to po zerwaniu możesz oczyścić go z ogonków, wypłukać i wstawić na noc do zamrażalki.
Po takim przygotowaniu wrzucam głóg do słoja i trochę go rozgniatam. Potem zalewam spirytusem i wódką w proporcji jeden do jeden. Słój zamykam i odstawiam na cztery tygodnie.
Po tym czasie owoce pojaśnieją, a płyn nabierze intensywnego, czerwono-rdzawego koloru. Teraz trzeba go odcedzić z nalewu, a owoce głogu można już wyrzucić.
Kolejny krok to przygotowanie syropu cukrowego. Do garnka wlewam 700 ml wody, wrzucam pięć goździków, kawałek kory cynamonowej oraz parę kawałków skórki z cytryny bez białego albedo.
To wszystko zagotowuję, a gdy wywar ostygnie do temperatury poniżej 40 stopni, wyjmuję skórki z cytryny, goździki i korę, a potem dodaję miód i mieszam, aby się rozpuścił. Gdy syrop całkiem ostygnie, łączę go z nalewem, po czym zakręcam słój i odstawiam go na trzy dni.
W tym czasie osad opadnie na dno i można nalewkę filtrować albo metodą grawitacyjną albo przy pomocy sitka z gazą lub lejka spiralnego z filtrem. Nalewka z głogu po filtrowaniu ma rudo-czerwony kolor, ale nie jest tak klarowna jak inne nalewki owocowe. Teraz przelewam ją do butelek.
Nalewkę z głogu robi się przede wszystkim dla zdrowia, ale pije się ją z przyjemnością. Ma delikatny smak i kwiatowy aromat. Ładnie wygląda w butelce i w kieliszku, ale ze względu na jej właściwości obniżające ciśnienie, należy ja pić w niewielkich ilościach. Na zdrowie!
Zobacz także przepisy na nalewkę z pokrzywy i nalewkę z miodu.