O nalewce z gruszek mówi się, że jest bardzo wymagająca. Nie chodzi jednak o to, że przepis jest bardzo skomplikowany. Nalewka z gruszek z imbirem czy bez przede wszystkim wymaga cierpliwości. Najpierw owoce trzeba długo macerować w alkoholu, a potem – już po przelaniu do butelek – przez rok cierpliwie czekać aż smak nalewki dojrzeje. To oczekiwanie się jednak opłaca, bo smak gruszkówki jest wyjątkowy.
Ciekawy przepis na nalewkę z gruszek z imbirem i rumem znalazłem w przewodniku grupy Nalewki domowe – przepisy, porady, inspiracje na Facebooku. Polecam to miejsce wszystkim, którzy szukają porad i przepisów nalewkowych.
Nalewka z gruszek z imbirem – jak przygotować?
Do przygotowania nalewki potrzebujemy: trzech kilogramów gruszek, spirytusu, białego rumu, cukru, wody, goździków i sproszkowanego imbiru.
Składniki:
- 3 kg gruszek
- 1,5 l spirytusu 95%
- 0,7 l białego rumu
- 75 dag cukru
- 1,8 l wody
- 6 goździków
- 3 płaskie łyżeczki imbiru
Przygotowanie:
Umyte gruszki najpierw obieramy, potem kroimy na ćwiartki i wycinamy gniazdo nasienne. Przygotowane w ten sposób owoce wkładamy do słoja. Gruszki na jeden dzień zalejemy syropem cukrowym i teraz trzeba go przygotować. Wodę podgrzewamy, dosypujemy cukier, doprowadzamy do zagotowania i mieszamy, aby się cały rozpuścił. Dajemy mu trochę ostygnąć i zalewamy gruszki póki jest jeszcze ciepły. Słój zakręcamy i odstawiamy na jeden dzień.
Następnego dnia do słoja dolewamy biały rum i spirytus, a także dorzucamy goździki i imbir. Słój zakręcamy i mieszamy. Potem odstawiamy go na dłuższą niż zazwyczaj macerację, bo aż na trzy miesiące.
Po tym czasie nalewkę trzeba przefiltrować i zabutelkować. To jednak nie koniec, bo nalewka z gruszek wyjątkowo długo musi dojrzewać w butelkach. Uważa się, że należy poczekać z jej degustacją aż rok, ale niektórzy twierdzą, że nawet dłużej.
Zobacz inne przepisy na jesienne nalewki: nalewka z pigwy, nalewka z ciemnych winogron, nalewka z aronii, nalewka z dzikiej róży.