Jeżyny nie są w naszym kraju tak popularne, jak na to zasługują. Dawniej sok z tych owoców był podawany na przeziębienie, a nowe badania wykazały, że jeżyny mają doskonałe działanie przeciwnowotworowe. W dodatku krzewy jeżyn można znaleźć w wielu miejscach, przy polnych drogach czy górskich ścieżkach. Nalewka z jeżyn ma w sobie wszystkie cenne właściwości tych owoców, a przy tym przyjemny smak. Warto ją zrobić.
Nalewka z jeżyn – jak ją przygotować?
Do jej przygotowania będziemy potrzebować owoce, 2 litry bimbru lub spirytusu nalewkowego (o mocy ok. 70%), a w drugim etapie będzie jeszcze potrzebny cukier.
Składniki:
- 4 kg jeżyn
- 2 l mocnego bimbru
- 2 kg cukru
Przygotowanie:
Owoce przebieram i płuczę. Używam do tego wygodnej miski z sitem. Potem zostawiam owoce na kilka minut, aby obciekły. Gdy to się stanie, jeżyny ostrożnie wsypuję do słoja, tak aby ich nie zgnieść. Gdy będą już wszystkie w słoju, trzeba będzie je zalać alkoholem.
Ja wybrałem bimber, ale możesz też użyć spirytusu. Pamiętaj jednak, że idealna moc alkoholu do zalania owoców to 70%, a więc spirytus trzeba rozcieńczyć przegotowaną i ostudzoną wodą. Po zalaniu jeżyn alkoholem, odstawiam słój na dwa tygodnie. Pamiętaj, żeby od czasu do czasu go zamieszać.
Po maceracji zlewamy naciąg do czystego naczynia. Jeżyny pozostawiamy w słoju, aby zalać je syropem cukrowym. Przygotowujemy go wsypując 2 kg cukru do 1 litra wody. Podgrzewamy ją w garnku do całkowitego rozpuszczenia cukru. Ostudzony syrop wlewany do słoja z jeżynami i odstawiamy na 4 tygodnie.
Po tym czasie filtrujemy sok z jeżyn i wyciskamy owoce. Uzyskany płyn łączymy z nalewem. Filtrujemy i przelewamy do butelek. Nalewka z jeżyn powinna jeszcze odstać pół roku, aby nabrała szlachetnego smaku.