Czarny bez to bardzo pospolity krzew, który rośnie zarówno na skraju lasu, na łąkach, ale także w miastach i bardzo często przy drogach. Na pewno nie będzie problemu z ich znalezieniem. Już trochę trudniej znaleźć krzew, który rośnie z dala od ruchliwej drogi i innych źródeł zanieczyszczeń, a właśnie z takich roślin powinna powstać nalewka z kwiatów czarnego bzu.
Trunek ma jasną barwę i słodkawy smak. Nadaje się do picia solo i do koktajlów, a także ma walory zdrowotne. Kwiaty czarnego bzu zawierają flawonoidy, które obniżają gorączkę i leczą objawy przeziębienia, a więc kaszel i katar. Mają także działanie moczopędne i są stosowane do ziołowych herbat na zapalenia dróg moczowych. Pozytywnie wpływają na układ krwionośny i cerę.
Nalewka z kwiatów czarnego bzu jest prosta w przygotowaniu, należy jednak pamiętać o paru ważnych zasadach. Wybieramy kwiaty z krzewów z dala od ruchliwych dróg. Staramy się, aby do jej przygotowania użyć jak najmniej zielonych części kwiatostanu. Ale po kolei.
Składniki:
- 40 kwiatostanów czarnego bzu
- 1 cytryna
- 0,5 kg cukru
- 0,75 l wody
- 0,5 l spirytusu
Nalewka z kwiatów czarnego bzu – jak przygotować?
Z krzewu odcinamy całe kwiatostany czyli baldachy. Zwróć uwagę, żeby nie było na nich mszyc, które też lubią czarny bez. Kwiatów nie płuczemy, bo stracilibyśmy cenny pyłek. Układamy je na godzinę na papierze, aby wyprosić z nich owady, które mogły się tam ukryć.
Najpierw przygotowujemy syrop cukrowy. Gotujemy wodę i wsypujemy cukier. Mieszamy, aby się rozpuścił. Zostawiamy do lekkiego ostygnięcia. Cytrynę kroimy na pół. Jedna część odkładamy, drugą kroimy w plasterki.
Teraz wkładamy kwiaty do słoja, starając się tak obcinać łodygi, aby jak najmniej dostało się ich do słoja. Łodygi dają gorzakawy smak, a tego chcielibyśmy w naszej nalewce uniknąć. Kwiaty przekładamy plastrami cytryny. Słój zalewamy nieco ostudzonym, ale wciąż ciepłym syropem cukrowym. Z drugiej połówki cytryny wyciskamy sok i dolewamy do słoja.
Tak przygotowany słój odstawiamy na 5-7 dni w ciepłe i słoneczne miejsce. Po tym czasie syrop trzeba przefiltrować przez sitko z gazą i połączyć ze spirytusem. Tak przygotowana nalewkę odstawiamy na miesiąc, a potem możemy przelewać ja do butelek.
Zobacz także przepisy na inne nalewki: nalewka z truskawek, nalewka z mniszka, cytrynówka na miodzie.
Akcesoria potrzebne do przygotowania nalewki znajdziecie poniżej:
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.