Mniszek lekarski wspomaga wątrobę, nerki i układ pokarmowy. Przynosi także ulgę przy leczeniu reumatyzmu. W dodatku ta roślina o cennych właściwościach jest powszechnie dostępna. Może z niej powstać bardzo tania nalewka z mniszka.
Nalewka z mniszka – zobacz film
Składniki:
- mniszek lekarski 200 sztuk
- spirytus 1 litr
- woda 1 litr
- miód płynny 200 gramów
- cytryna 3 sztuki
Przygotowanie:
Kwiaty mniszka zrywamy bez łodyg. Najlepiej to zrobić w pogodny dzień, gdy są w pełni rozwinięte. Układamy je na papierze i zostawiamy na słońcu na 2 godziny. W międzyczasie przygotowujemy cytryny. Trzeba je sparzyć i pokroić w plastry.
Kwiaty mniszka i plastry cytryny wkładamy do słoja i zalewamy spirytusem. Słój szczelnie zakręcamy i odstawiamy na tydzień.
Po upływie siedmiu dni najpierw przygotowujemy syrop. Gotujemy wodę, studzimy ją i do lekko ciepłej dolewamy miodu. Mieszamy tak, aby się całkowicie rozpuścił. Gdy syrop jest gotowy, nasz nalew, czyli kwiaty mniszka z cytrynami zalane spirytusem, zlewamy przez sitko wyłożone gazą do innego słoja i solidnie wyciskamy.
W kolejnym kroku dolewamy przygotowany wcześniej syrop i dokładnie mieszamy. Słój zakręcamy i odstawiamy nalewkę na miesiąc w ciemne i raczej chłodne miejsce.
W tym czasie nalewka się wyklaruje, a na dnie pojawi się warstwa naturalnego osadu. Właśnie dlatego nalewkę przelewamy przez gęste sito. Po przefiltrowaniu, możemy ją przelać do niewielkich butelek. Takie sprawdzają się najlepiej w przypadku nalewek ziołowych.
Z tej ilości składników wyszło nam prawie półtora litra nalewki. Teraz należy ją odstawić przynajmniej na miesiąc w ciemne i chłodne miejsce.
Zobacz także przepis na nalewkę z płatków mniszka, miód z mniszka lekarskiego.