Nalewka z pokrzywy raczej nie kojarzy się dobrze. Wszakże to pospolity chwast, a bliskie spotkanie z nim kończy się nieprzyjemnym poparzeniem. Jednak ta roślina ma też zupełnie inne oblicze, jeśli przyjrzymy się jej właściwościom. Otóż rewelacyjnie oczyszcza organizm z toksyn, poprawia apetyt i przyspiesza trawienie. Pozytywnie wpływa na wątrobę i nerki, a nawet na serce, bo reguluje ciśnienie. Zaleca się ją także przy obniżonej odporności.
Nalewka z pokrzywy – składniki
Do zrobienia nalewki z pokrzywy będziemy potrzebować spirytusu, wódki, nieco cukru i dwa duże pęki świeżo zebranej młodej pokrzywy. Najlepszym czasem do zebrania pokrzywy na nalewkę jest kwiecień i maj, zanim zacznie kwitnąć. Należy jednak pamiętać, żeby nie zbierać jej przy drodze lub polu, na którym są prowadzone opryski.
Składniki
- 1 litr spirytusu 95%
- 1 litr wódki 40%
- 20 dkg cukru
- 2 duże pęki świeżo zebranej młodej pokrzywy
Przygotowanie nalewki z pokrzywy
- Pokrzywę zbieramy, gdy jest jeszcze młoda, najlepiej w kwietniu lub na początku maja. W każdym razie zanim jeszcze zacznie kwitnąć. Trzeba pamiętać, aby nie zbierać jej przy drodze lub polu, na którym są prowadzone opryski.
- Opłukaną pokrzywę kroję na niewielkie części i wrzucam do słoja. Potem zalewam spirytusem nalewkowym, czyli mocy ok. 70 procent. Można go przygotować rozcieńczając spirytus wodą lub łącząc spirytus z wódką 40% w stosunku 1:1.
- Słój odstawiam na miesiąc w ciemne, suche i raczej chłodne miejsce. Co parę dni trzeba nim wstrząsnąć lub zamieszać. Pilnuj także, aby wszystkie kawałki pokrzywy były zanurzone w alkoholu, bo inaczej brzydko ściemnieją.
- Po tym czasie odlewam nalew, a pokrzywę wyrzucam. Do płynu dosypuję odmierzoną ilość cukru. Słój odstawiam na klika dni, aby cukier się rozpuścił. Codziennie mieszam nalewkę.
- Gdy cukier się rozpuści, nalewkę filtruję i przelewam do butelek.
Zobacz także przepis na nalewkę z mniszka lekarskiego, mięty oraz na kminkówkę.