Nalewka z rabarbaru ma wielu gorących zwolenników, ale są też tacy, którzy uznają ją tylko z dodatkiem innych owoców lub przypraw. Dlatego tym razem zrobię ją na dwa sposoby: z samego rabarbaru i z dodatkiem truskawek. Sprawdzimy, która jest lepsza.
Nalewka z rabarbaru – właściwości zdrowotne
Warto wiedzieć, że rabarbar ma też istotne walory zdrowotne. Po pierwsze ma działanie przeciwzapalne, a także przeczyszczające. Jest też źródłem błonnika, dzięki czemu reguluje procesy trawienia. Zawiera witaminy: C, E, A oraz duże ilości fosforu oraz potasu. Nalewka z rabarbaru dzięki maceracji rabarbaru w alkoholu wydobywa i zachowuje te cenne składniki.
Nalewka z rabarbaru – jak zrobić?
Do przygotowania nalewki z rabarbaru będziemy potrzebować 5 kilogramów rabarbarowych łodyg, spirytusu, wódki i cukru. Drugą nalewkę przygotujemy zamieniając jeden kilogram rabarbaru na kilo truskawek. Reszta składników pozostanie bez zmian.
Składniki
- 5 kg rabarbaru (lub 4 kg rabarbaru i 1 kg truskawek)
- 2 l spirytusu 95%
- 2,5 l wódki 40%
- 1 kg cukru
Przygotowanie
Rabarbar myjemy, ale nie obieramy ze skórki. Potem kroimy na niewielkie kawałki. Truskawki także płuczemy i dopiero później pozbawiamy szypułek. Kroimy je na połówki.
Do pierwszego słoja wsypałem pięć kilo rabarbaru. Do drugiego 4 kg rabarbaru i kilogram truskawek. Oba słoje zalałem spirytusem i wódką w proporcji: 4 butelki spirytusu i 5 butelek wódki. To nam daje alkohol o mocy 63%. Słoje odstawiłem na 6 tygodni maceracji w ciemne miejsce.
Po tym czasie rabarbar i truskawki oddały swój kolor alkoholowej zalewie wraz ze smakiem i cennymi właściwościami. Teraz popracuje nad nimi cukier, ale aby się to stało, trzeba odlać płyn. Najpierw odlewam go ze słoja z samym rabarbarem, a kawałki rabarbaru zasypuję cukrem. To samo zrobiłem z drugim słojem, a pojemniki z nalewami oznaczyłem, aby potem się nie pomyliły. Do każdego słoja użyłem kilograma cukru. Potem je odstawiłem jeszcze na dwa tygodnie, aby cukier zdążył popracować.
Po tym czasie odlałem sok i połączyłem z nalewem. Obie nalewki przefiltrowałem przez sito. Wreszcie przyszedł czas na degustację. Która nalewka okazała się lepsza, sprawdź oglądając film.
Tymczasem zobacz przepisy na inne nalewki: truskawkową i czereśniową.
Kup potrzebne artykuły na sklep.chomik.pl: