Nalewka z zielonych orzechów włoskich oprócz wyjątkowego smaku ma także właściwości zdrowotne, dlatego od wieków stosuje się ją na problemy żołądkowe, dlatego warto zadbać, aby w domu był zapas tego szlachetnego trunku.
Najlepszą nalewkę zrobimy z orzechów włoskich zerwanych pod koniec czerwca. Są wtedy zielone na zewnątrz, białe w środku i miękkie. Wykorzystamy je całe, wraz z łupiną.
Składniki
- 20 sztuk zielonych orzechów włoskich
- 0,5 litra spirytusu
- pół szklanki przegotowanej wody
- 2 szklanki cukru
- 4 goździki
- kawałek kory cynamonu
Przygotowanie
Najpierw orzechy myjemy i osuszamy, a potem nożem kroimy je na ćwiartki. Orzechy bardzo brudzą, więc najlepiej kroić je w rękawiczkach.
Pokrojone orzechy wrzucamy do słoja i zalewamy spirytusem dodając przegotowaną, wystudzoną wodę. Do dodajemy do nich także 4 goździki i kawałek kory cynamonowej. Orzechy powinny być zakryte płynem. Zostawiamy je w widnym, ciepłym miejscu na ok. 4 tygodnie.
Po czterech tygodniach nalew z orzechami nabrał już bardzo ciemnego koloru, więc teraz go zlewamy do innego słoja, zakręcamy i odstawiamy. Robimy cukrowy syrop rozpuszczając kilogram cukru w pół litra podgrzanej wody i zalewamy nim orzechy. Mamy teraz dwa słoje, które chowamy w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie. Przez pierwsze kilka dni słojem z orzechami należy wstrząsnąć i zamieszać.
Przystępujemy do trzeciego etapu produkcji nalewki i przy pomocy gęstego sita odcedzamy sok, który puściły orzechy po połączeniu z cukrem. Orzechy po odcedzeniu możemy już wyrzucić, a uzyskany teraz płyn jest jaśniejszy od nalewu. Obie części należy ze sobą połączyć pamiętając, że zawsze nalew alkoholowy wlewamy do soku.
Po połączeniu i zmieszaniu uzyskujemy jednolity płyn ciemnej barwy, czyli gotową nalewkę. Czas na jej butelkowanie. Wybraliśmy niewielkie buteleczki, które do nalewki orzechowej idealnie się sprawdzają. Zapełniliśmy je alkoholem i w sumie wyszło nam 13 buteleczek o pojemności 100 mililitrów każda. Teraz nalewka musi odczekać przynajmniej pół roku, a niektórzy twierdzą, że najlepiej cały rok lub jeszcze dłużej. Po tym czasie będzie nam mogła służyć zarówno jako pomoc w problemach żołądkowych jak trunek.
Sprawdź też inny nasz przepis na orzechówkę.