Pasteryzacja to najskuteczniejszy sposób zabezpieczania słoików z przetworami przed zepsuciem, ale czy najprostszy? Owszem, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po co i jak pasteryzować? Wystarczy krok po kroku realizować poniższe wskazówki, odpowiadając sobie na poszczególne pytania:
Jakie mam przetwory i czy konieczna jest pasteryzacja?
Pasteryzacji wymagają przeciery, soki, przetwory warzywne i owocowe o niewielkiej zawartości cukru, grzyby blanszowane lub duszone i przetwory mięsne. Nie trzeba pasteryzować marynat o wysokim stężeniu octu, a także oczywiście bardzo słodkich dżemów i konfitur, gdyż cukier jest naturalnym konserwantem.
Jak duże mam słoiki?
Mniejsze niż 0,5 l pojemności – pasteryzujemy na mokro 25 minut w przypadku warzyw, 30 minut w przypadku grzybów i 20 minut w przypadku przetworów owocowych, przecierów i soków.
Większe niż 0,5 l pojemności – pasteryzujemy na mokro 30 minut w przypadku warzyw, 40 minut w przypadku grzybów i 25 minut w przypadku przetworów owocowych, przecierów i soków.
Jaką metodę pasteryzacji wybrać?
Wyróżniamy dwie zasadnicze metody pasteryzacji: mianowicie na sucho i na mokro. Wybór sposobu zależy od naszych możliwości i upodobań: do metody na sucho wykorzystujemy piekarnik, a na mokro – garnek. Pasteryzacja na sucho trwa kilka minut dłużej niż na mokro. Obie metody w praktyce można zobaczyć na poniższych filmach.
Pasteryzacja na mokro:
Pasteryzacja na sucho:
Do pasteryzacji na mokro najlepiej wybrać garnek ze specjalnym wkładem, dzięki któremu słoiki są chronione przed bezpośrednim kontaktem z gorącym dnem. “Powidlak” występuje w zestawie z przykrywką i po wyjęciu wkładki można go wykorzystywać jako tradycyjny garnek.
Kup potrzebne artykuły na sklep.chomik.pl:
- garnki “powidlaki” z wkładem do pasteryzacji
- chwytaki do gorących słoików
- słoiki w różnych wymiarach
- wieczka gładkie i z motywem