Żółte kwiaty mniszka lekarskiego to charakterystyczny motyw naszego krajobrazu na przełomie kwietnia i maja. Pojawiają się wszędzie: na łąkach, w parkach i przy drogach. Tą powszechną roślinę traktujemy zazwyczaj jak chwast, a tymczasem – zgodnie ze swoją nazwą – ma ona zaskakująco dużo cennych właściwości. Po pierwsze zawiera inulinę, dzięki czemu przeciwdziała cukrzycy. Pomaga także w dolegliwościach skórnych i żołądkowych, poprawia odporność, działa moczopędnie i przeciwobrzękowo.
Już powyższe argumenty powinny przekonać o tym, że warto zrobić syrop z mniszka lekarskiego, a jeśli dodamy jeszcze, że ma on bardzo miły, miodowy smak i aromat, to wybór wydaje się prosty, a motywacja jeszcze bardziej rośnie.
Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego?
- Jego przygotowanie jest bardzo proste, a potrzebujemy tylko paru składników: kwiatów, cukru, wody i soku z cytryny. Poniżej podajemy dokładne ilości.
Składniki
- 500 kwiatów
- 1 litr wody
- 1 kg cukru
- sok z dwóch cytryn
Przygotowanie syropu z mniszka
Kwiaty mniszka zbieramy w słoneczny dzień, przedpołudniowa porą, gdy są najbardziej otwarte. Nie zbieraj ich w pobliżu drogi czy pola, na którym były robione opryski. Potem zebrane kwiaty rozkładamy na papierze, aby wyszły z nich wszystkie owady.
Po godzinie kwiaty zalewamy wodą i gotujemy około 10 minut na niewielkim ogniu. Wywar na dobę odstawiamy w chłodne miejsce.
Po tym czasie go odcedzamy, a potem wyciskamy sok z dwóch cytryn. Garnek z wywarem stawiamy na kuchence, wsypujemy cukier, mieszamy, a potem wlewamy wyciśnięty sok z cytryn. Dokładnie mieszamy i podgrzewamy.
Płyn trzeba potem gotować przez około trzy godziny, do momentu w którym nabierze konsystencji płynnego miodu. Co jakiś czas trzeba go zamieszać. Tak przygotowany syrop przelewamy do butelek i już jest gotowy.
Zobacz także przepis na nalewkę kokosową i likier krówkowy.