Tłusty i kaloryczny, ale w małych ilościach niegroźny. Trudno odmówić sobie kromeczki wiejskiego chrupiącego chleba z odrobiną treściwego smalczyku. Ten nasz, z suszonymi śliwkami, jest idealny jako przystawka albo spełnienie zwykłej zachcianki w ciągu dnia.
Jak zrobić domowy smalec z suszonymi śliwkami?
Składniki na smalec ze skwarkami:
- 0,5 kg słoniny
- 0,5 kg surowego podgardla
- 3 duże cebule
- ok. 10 dag wędzonych śliwek węgierek bez pestek, pokrojonych w kostkę lub wiórki
Przepis na domowy smalec z suszonymi śliwkami:
- Słoninę i podgardle kroimy na takie części, aby swobodnie zmieściły się nam do maszynki. W zależności od tego, jak duże skwarki lubimy, wybieramy średnie lub duże oczka, aby powstałe z nich skwarki stanowiły wyrazisty element naszego smalcu.
- Zmielony tłuszcz przekładamy do suchego garnka, w którym będziemy go topić. Garnek ustawiamy na średnim ogniu, aby skwarki powstawały powoli. Mieszamy często drewnianą łyżką, aby nie przywierały do dna i nie przypalały się.
- Po ok. pół godziny topienia tłuszczu, kiedy zauważymy, że skwarki zaczynają już nabierać kształtów i złocistej barwy, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę cebulę i mieszamy.
- Za kolejne 30 minut dodajemy suszone śliwki i całość trzymamy jeszcze na ogniu 5 minut, jak najczęściej mieszając.
- Po zestawieniu z ognia czekamy aż smalec się schłodzi na tyle, aby można go było przełożyć do innych naczyń bez obaw o poparzenie się. Smalec najlepiej przechowuje się w ceramicznych pojemnikach.
- Po przełożeniu smalcu do naczynek, musimy co jakiś czas go w nich przemieszać, aby tłuszcz zastygał równomiernie zmieszany ze wszystkimi składnikami.
- Po wystudzeniu smalec wkładamy do lodówki, w której możemy go przechowywać nawet do miesiąca czasu.
Kup potrzebne artykuły na sklep.chomik.pl:
- ręczne maszynki do mielenia mięsa
- ceramiczne naczynia z pokrywą
- pojemniki na ogórki
- słoiczki z korkiem
- garnki nierdzewne lub emaliowane