Obniża ciśnienie, działa rozkurczowo i leczniczo na niektóre choroby układu pokarmowego. Nalewka z owoców kaliny potrzebuje czasu, aby uzyskać swój niepowtarzalny smak, a stracić pojawiającą się goryczkę, ale warto być cierpliwym – przekonajcie się sami!
Jak zrobić kalinówkę?
Składniki na nalewkę z kaliny:
- 1,5 l owoców kaliny obranych z ogonków
- 2,5 kg cukru
- 0,5 l wódki
- 2 l spirytusu
Przepis na kalinówkę:
- Kalinę powinniśmy zbierać po pierwszych przymrozkach, ale jeśli widzimy, że owoce mogą już do nich nie dotrwać, zrywamy je i wkładamy na kilka godzin do zamrażarki, a po rozmrożeniu sparzamy wrzątkiem.
- Owoce umieszczamy w słoju i następnie zalewamy wódką oraz spirytusem. Zakręcony słój powinien odstać w nasłonecznionym miejscu dwa tygodnie, podczas gdy my codziennie powinniśmy nim lekko potrząsn
- Po 14 dniach odsączamy owoce, które tym razem zasypujemy cukrem, mieszamy, zamykamy i ponownie odstawiamy na taką ilość czasu, która będzie potrzebna do całkowitego rozpuszczenia się cukru, czyli w słonecznym miejscu powinien wystarczyć tydzień. Słojem musimy codziennie potrząsnąć lub zamieszać jego zawartość. Płyn, który został po odsączeniu kaliny również zamykamy w osobnym naczyniu.
- Na koniec, po rozpuszczeniu się cukru odsączamy owoce i nalew łączymy z wcześniejszym płynem, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Po pół roku specyficzny zapach zniknie, a goryczka nie będzie już wyczuwalna.