Amaretto to doskonały włoski likier, który posiada słodki smak z delikatną nutą goryczy. Pochodzi z miasta Saronno w Lombardii, bo to własnie tam rozpoczęto produkcję tego słodkiego, aromatycznego trunku. Nazwa „amaretto” pochodzi od włoskiego słowa „amaro”, co oznaczy „lekko gorzki”.
Likier amaretto i jego wyjątkowy smak
Tajemnicą smaku amaretto jest tradycyjna receptura, według której w odpowiednich proporcjach łączy się migdały i pestki moreli lub wiśni z destylatem winnym i syropem cukrowym. Zawartość alkoholu w tym likierze waha się w zależności od producenta od kilkunastu do trzydziestu procent. Amaretto ma ciemnobrązowy, bursztynowy i lekko pomarańczowy kolor oraz zapach migdałów. W skład likieru wchodzą winogrona, migdały, orzechy, pestki moreli, brzoskwiń lub wiśni oraz wanilia, przyprawy i zioła.
Przepis, który proponujemy to oczywiście bardzo uproszczona wersja, ale radość ze stworzenia własnego likieru jest tego warta, a jak sami zobaczycie, efekt jest zaskakująco dobry!
Jak przygotować domowy likier amaretto?
Składniki
- 500 ml wódki
- 2 laski wanilii
- 200g cukru białego
- 100g cukru brązowego
- 2 łyżki stołowe ekstraktu migdałowego
- 400 ml wody
Przepis
Zaczynamy od przygotowania wanilii, które polega na rozcieńciu laski i oczyszczeniu jej z nasion, które zawiera.
W garnku zagotowujemy odmierzoną ilość wody i wsypujemy cukier biały i brązowy, a później mieszam aż się rozpuszczą. Wówczas dodajemy oczyszczone laski wanilli i gotujemy wywar przez 20 minut na małym ogniu. Potem garnek odstawiamy, aby zawartość przestygła.
Gdy to się stanie, jego zawartość przelewamy do słoja i dodajemy wódkę, a potem ekstrakt migdałowy. Zamykamy słój i odstawiamy na tydzień.
Po tym czasie filtrujemy płyn przy pomocy lejka spiralnego z filtrem lub posługując się sitem i jałową gazą. Gdy usuniemy wszelki osad , przelewamy likier do butelek. Nasz domowy likier amaretto ma piękny bursztynowy kolor i smakuje tak samo dobrze, jak się prezentuje. Smacznego!
Zobacz także nasze przepisy na likier z kukułek, wódkę lodową oraz likier krówkowy.