Jak zrobić wino?
W cyklu poradników Piwniczka Chomika testujemy funkcjonalność, trwałość i wygodę użytkowania nierdzewnych fermentatorów dostępnych w ofercie firmy Chomik. Pokazujemy tradycyjne realizację produkcji wina z ich użyciem, sprawdzamy ich możliwości i praktyczne zastosowanie.
Prasy, fermentatory i wyciskarki dostępne w ofercie: http://bit.ly/31QlaFy
A poniżej obejrzyjcie film jak w prosty i wygodny sposób wykonać wino w fermentatorach nierdzewnych.
Szczegółowy opis produkcji!
Tekst z filmu:
W tym odcinku piwniczki chomika pokażemy jak możecie usprawnić produkcję domowych win wykorzystując nowoczesne urządzenia do przetwórstwa owoców i nierdzewne zbiorniki fermentacyjne włoskiej produkcji, które właśnie do nas przyjechały.
Zanim zabierzemy się za produkcję i testowanie nowości, najpierw czas na zbiory na naszej małej plantacji.
Produkcja firmowego wina to już u nas tradycja. W tym roku zebraliśmy niemal 350 kilogramów owoców. Ich przetworzenie tradycyjnymi , ręcznymi metodami zajęło by nam na pewno wiele godzin. Czas posłużyć się więc techniką.
Do obróbki winogron użyjemy wykonanej ze stali nierdzewnej rozdrabniarki.
Napędzany silnikiem elektrycznym podajnik ślimakowy przesuwa kiście pomiędzy 2 walce wyposażone w zębatki. Sprawnie oddzielą one owoce od szypułek, które następnie są usuwane do osobnego zbiornika.
Po przejściu przez tryby urządzenia winogrona są już wstępnie rozdrobnione. Tak przygotowany moszcz przelewamy do zbiornika fermentacyjnego. Do przygotowania czerwonego wina używamy fermentatora stożkowego o pojemności 215 litrów, w naszej ofercie znajdziecie oczywiście także inne pojemności.
Zbiornik dostarczony przez wiodącego, włoskiego producenta wyposażony jest w dwa zawory kulowe, które w przyszłości ułatwią nam upuszczanie wina i oddzielnie zbierającego się u dołu osadu. Przed pierwszym użyciem fermentatora zalecamy dodatkowe doszczelnienie zaworów taśmą teflonową.
Białe wino będziemy przygotowywać na bazie soku gronowego. Do jego uzyskania użyjemy prasy pneumatycznej. Wzrost objętości zbiornika z powietrzem sprawia że sok wypływa przez liczne otwory, podczas gdy pozostałe wytłoczyny zatrzymują się na sicie. Wraz ze wzrostem ciśnienia powietrza wzrasta też ciśnienie płynu, wykorzystujcie więc dołączony do zestawu worek, który ochroni was przed wytryskającym sokiem.
Nasze białe wino przygotujemy w innym typie nierdzewnego zbiornika fermentacyjnego, wyposażonego w dolnej części w jeden zawór spustowy. Część soku wlaliśmy też do fermentatora zamykanego gwintowaną pokrywą.
W naszym klimacie winogrona zawierają znacznie mniej cukru niż ,na przykład, we Włoszech czy Francji, konieczne jest więc dosłodzenie moszczu syropem cukrowym. Odpowiednie proporcje dobierzecie na podstawie pomiaru cukromierzem. Pamiętajcie by używać przegotowanej, letniej wody.
Do nastawu dodajemy szlachetne drożdże winiarskie. Używając drożdży suszonych pamiętajmy, że przed dodaniem do zbiornika konieczna jest ich aktywacja. Zwykle trwa ona kilkanaście minut, ale dokładną instrukcję znajdziecie na opakowaniu.
Szczelność fermentatrów zapewniają regulowane obejmy lub gwintowane pokrywy. W otworze pokrywy umieszczamy plastikową rurkę fermentacyjną, która dzięki swojej unikalnej konstrukcji zapewni cichy przebieg fermentacji.
Nasze wino już fermentuje a nam pozostało tylko cierpliwe oczekiwanie i oczywiście sprzątanie.
Co ważne konstrukcja oraz rodzaj użytych materiałów ułatwią nam umycie i utrzymanie w czystości prezentowanych maszyn i zbiorników po.
Pamiętajcie, że wszystkie produkty, których dzisiaj użyliśmy i wiele więcej możecie znaleźć w hurtowni Chomik w Gdowie oraz na stronie sklep.chomik.pl. Do zobaczenia!