Tym razem opowiemy jak produkuje się białe wino, opiszemy kolejne etapy produkcji i wyjaśnimy, jak usprawnić pracę, gdy mamy dużą ilość winogron. Wszystko zaczyna się oczywiście od ich zbioru. Kiście możemy obcinać sekatorem lub dużymi nożyczkami, które – choć może to trochę zaskakujące, najlepiej się do tego nadają.
Jeśli winogron nie ma wiele – na przykład do 15 kilogramów – to najlepszym rozwiązaniem będzie balon, słój wielofunkcyjny lub pojemnik fermentacyjny. Jak przygotować wino w tym ostatnim zobaczysz w filmie poniżej.
Przygotowanie miazgi owocowej i wyciśnięcie soku
Po zebraniu winogrona nie powinny długo stać. Najlepiej od razu grona oddzielić od gałązek i zrobić z nich miazgę. Gdy winogron mamy dużo, pomoże nam w tym specjalne urządzenie – rozdrabniarka.
Z miazgi winogronowej trzeba teraz wycisnąć sok. Pracę możemy przyspieszyć używając prasy hydraulicznej lub pneumatycznej. Jeszcze inne rozwiązanie to wyciskarka ręczna.
Białe wino – fermentacja
Wyciśnięty w ten sposób sok wlewamy do stalowego fermentatora. Dolewamy do niego syrop cukrowy, czyli cukier rozpuszczony w przegotowanej wodzie. Syrop przed połączeniem z sokiem należy ostudzić.
Ilość cukru, który użyjemy do zrobienia syropu, zależy od tego ile naturalnego cukru zawiera moszcz gronowy. Jeśli nie mamy cukromierza, aby to sprawdzić, można przygotować syrop według uniwersalnej proporcji: na każde 15 kilogramów winogron, rozpuszczamy 3 kilogramy cukru w 4 litrach wody.
Po dolaniu syropu do moszczu trzeba jeszcze dodać drożdże i pożywkę. Teraz zamykamy pojemnik na około osiem tygodni.
Zlewanie młodego wina
Po dwóch miesiącach fermentacji trzeba zlać młode wino. Gdybyśmy pozostawili go dłużej w fermentatorze, mogłoby dojść do jego zmętnienia, zmiany barwy i pogorszenia smaku. Zlewamy więc wino znad osadu używając do tego bocznego kranika w pojemniku. Później należy usunąć osad i umyć wnętrze fermentatora. Gdy jest już czyste, wlewamy do niego z powrotem wino i szczelnie zamykamy pojemnik.
Butelkowanie
Po 4 miesiącach dojrzewania trzeba przelać wino do butelek. Robimy to znów przy pomocy bocznego kranika fermentatora. Potem przystępujemy do butelkowania. Używamy do tego celu klasycznych butelek do wina. Do ich zamknięcia przyda się bardzo wygodna i szybka korkownica. Na szyjkę butelki nakładamy jeszcze termokurczliwy kapturek i używamy zgrzewarki, aby dokładnie zamknąć nasze białe wino.
Wino jest już gotowe. Na butelce jest etykieta. Teraz musi jeszcze leżakować aż wreszcie trafi do kieliszka.
Zobacz także: wino w fermentatorach ze stali nierdzewnej, działanie prasy pneumatycznej, miazga z winogron.