Chcąc ukisić kapustę możemy wybrać różne rodzaje pojemników: większe lub mniejsze beczki, garnki ceramiczne lub słoje szklane. Natomiast nowym, bardzo skutecznym i praktycznym rozwiązaniem jest także pojemnik fermentacyjny, który przypomina plastikowe wiaderko. Może być dodatkowo wyposażony w kranik i rurkę fermentacyjną. Szczelne zamknięcie sprawia, że nie ma dopływu powietrza z zewnątrz, a rurka pozwala na uchodzenie gazów.
Dodatkową zaletą pojemnika fermentacyjnego jest jego uniwersalność: może służyć do kiszenia kapusty czy ogórków, ale także domowej produkcji piwa i wina. Na koncie jego mocnych stron można zapisać także łatwość utrzymania jego czystości oraz niską cenę.
Właśnie taki pojemnik, który jest nowością w ofercie Chomika, będziemy testować tym razem. Użyjemy sprawdzonego tradycyjnego przepisu na kiszenie kapusty. Nasz test możesz zobaczyć na filmie, z dokładną instrukcją kiszenia kapusty.
Jak kisić kapustę w pojemniku? Zobacz film.
Przepis na kiszenie kapusty
Składniki:
- 15 kg kapusty
- 7 jabłek
- 1 kg marchewek
- ok. 400 g soli
- po 1 opakowaniu ziela angielskiego, liścia laurowego i kminku
Przygotowanie:
Kapustę kroimy na ćwiartki, odcinamy kaczany i szatkujemy najlepiej przy pomocy szatkownicy. Możemy też kupić gotową poszatkowaną kapustę.
Marchewkę obieramy – do tego przydają się świetne obieraczki marki CookLine i później ją przecieramy na dużych oczkach tarki.
Do dużej miski wsypujemy część poszatkowanej kapusty i dosypujemy trochę marchewki, przypraw i soli, a potem wszystko dokładnie mieszamy.
Zmieszane składniki przesypujemy do pojemnika fermentacyjnego i ubijamy, aby stworzyły pierwszą warstwę. Później powtarzamy wszystkie te czynności z kolejną porcją kapusty. Układając kolejne warstwy wkładamy do pojemnika także całe jabłka, a każdą warstwę dokładnie ugniatamy.
Dajemy teraz ostatnią warstwę kapusty zmieszanej z marchwią, sola i przyprawami. Pojemnik zamykamy, wstawiamy rurkę fermentacyjną, dolewamy do niej nieco wody i odstawiamy pojemnik w ciepłe miejsce, aby przyspieszyć proces kiszenia. Kapusta powinna być zanurzona w powstałym podczas ugniatania soku. Jeśli po jakimś czasie soku jest zbyt mało, można go uzupełnić dolewając przegotowaną i posoloną wodę.
Ukiszoną kapustę można przechowywać w pojemniku lub przełożyć do słoików i pasteryzować.
Zobacz także nasz przepis na kiszenie kapusty w słoju uniwersalnym.
Kup potrzebne artykuły na sklep.chomik.pl:
- pojemnik fermentacyjny
- beczki do kiszenia kapusty
- garnki ceramiczne
- szatkownice
- obieraczki do warzyw
- ostre noże kuchenne
- młynek do soli lub pieprzu