Jakie właściwości zdrowotne może mieć nalewka z ciemnych winogron? Jeśli sądzisz, że to nie jest szeroki temat, to jesteś w błędzie. Winogrona mają silne działanie antynowotworowe dzięki zawartości flawonoidów. Naturalne przeciwutleniacze opóźniają starzenie i zwalczają wolne rodniki. Winogrona także obniżają ciśnienie krwi oraz ryzyko chorób serca i cukrzycy.
Warto wiedzieć, że alkohol dodatkowo zwiększa właściwości lecznicze owoców dzięki procesom ekstrahowania, które przeciwdziałają szybkiemu rozpadowi cennych substancji i pozwalają dłużej zachować ich właściwości. Jednocześnie podczas spożywania nalewek, naczynia krwionośne rozszerzają się i zwiększa się przyswajalność substancji do krwioobiegu. Pamiętajmy jednak, że nalewki są zdrowe tylko w niewielkich ilościach.
Wróćmy jednak do naszej nalewki z ciemnych winogron. Do jej przygotowania będziemy potrzebować: oczywiście ciemne winogrona, spirytus, wódkę, goździki, cukier, laskę wanilii i korę cynamonową.
Nalewka z ciemnych winogron – składniki:
- 6 kg ciemnych winogron
- 1,5 litra wódki 40%
- 1,5 litra spirytusu 95%
- 10 goździków
- 1 kg cukru
- 1 laska wanilii
- kawałek kory cynamonowej
Przygotowanie nalewki
Winogrona należy dokładnie umyć, aby pozbawić ich naturalnych drożdży. Potem oddzielam grona od gałązek i wrzucam do słoja wielofunkcyjnego i zasypuję je cukrem, po czym odstawiam na jeden do dwóch dni, aby puściły sok.
Po tym czasie, gdy winogrona puściły trochę soku, a zapach wskazuje, że zaczyna się fermentacja, trzeba ją zatrzymać zalewając owoce alkoholem. Dzięki temu nalewka zyska głębszy smak. W tym celu mieszam dwa rodzaje alkoholu: do słoja wlewam wódkę i dolewam do niej spirytus. Taką mieszankę wlewam do słoja. Dodaję jeszcze laskę wanilii, goździki oraz połamaną korę cynamonu. Zawartość słoja mieszam, aby alkohol i przyprawy dotarły do wszystkich miejsc.
Teraz owoce muszą się macerować, więc odstawiamy słój na miesiąc. Po tym czasie trzeba całość przefiltrować, przelać do butelek i odstawić przynajmniej na 4 miesiące.
Zobacz także przepis na wino w pojemniku fermentacyjnym.