Nalewka z malin to idealne połączenie tego, co przyjemne, z tym, co pożyteczne. Zachowuje bowiem wszystkie cenne właściwości malin, a więc przede wszystkim działanie przeciwgorączkowe i wspomagające w leczeniu przeziębienia czy grypy. Maliny są także bogate w witaminy C, E i z grupy witamin B, a także w minerały: potas, magnez i wapń.
Przy wszystkich właściwościach zdrowotnych nalewka malinowa ma też doskonały smak, głęboki kolor i przyjemny zapach. To idealny trunek zarówno solo jak i w towarzystwie deserów.
Jak zrobić nalewkę z malin?
Do przygotowania nalewki będziemy potrzebować:
- 5 kg malin
- 3,5 l spirytusu
- 1,5 l przegotowanej wody
- 2 kg cukru.
Nalewka z malin krok po kroku
Najpierw maliny należy przebrać i umyć. Odrzucamy te, które są nadpsute. Lekko osuszone owoce wsypujemy do słoja i zasypujemy cukrem. Jeśli robimy większą ilość nalewki, możemy zrobić to warstwami. Zasypane cukrem maliny odstawiamy na 1-2 dni, aby puściły sok.
Gdy cukier całkowicie się rozpuści, możemy przystąpić do kolejnego etapu przygotowania nalewki, czyli zalania alkoholem. Jeśli zauważysz, że rozpuszczony cukier osiadł na dnie słoja, zamieszaj owoce i sok, aby go rozprowadzić. Łatwiej to zrobić przed połączeniem z alkoholem.
Przed zalaniem soku i owoców musimy przygotować spirytus nalewkowy. W tym celu do 1,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody dolewamy 7 butelek spirytusu 95%. W ten sposób otrzymamy prawie 5 litrów alkoholu o mocy 68%. Takim roztworem zalewamy maliny. Nasz nalew odstawiamy na 6 tygodni, ale pamiętamy, aby co kilka dni wstrząsnąć słojem.
Po około półtora miesiąca nalew nabrał głębokiego czerwonego koloru, a alkohol wyciągnął z owoców smak i aromat. Teraz pozostało już tylko przefiltrować nalewkę i rozlać do butelek. Do filtrowania nalewki używam sitka z gazą. Na koniec wyciskam owoce, żeby wydobyć z nich cały sok i alkohol, który wcześniej wchłonęły. Po przefiltrowaniu nalewkę będziemy mieli praktycznie gotową. Przelewamy ja do butelek i odstawiamy na pół roku, aby jej smak dojrzał.
Sprawdź także nasz przepis na malinówkę z miętą, wino z malin i konfiturę malinową.