Bigos to jedna z tradycyjnych polskich potraw. Gości na naszych stołach podczas świąt, ale bardzo chętnie go jemy także w zwykłe dni. Jest potrawą niezwykle uniwersalną: fantastycznie smakuje i rozgrzewa, jest łatwy do przechowywania, przewożenia i porcjowania. Pasuje niemal na każdą okazję, zarówno pod dachem jak i w plenerze. Można go serwować na śniadanie, obiad i kolację. Można rzec: potrawa idealna.
Choć bigos jest uważany za typowo polską potrawę, w rzeczywistości jest znany nie tylko w granicach naszego kraju, ale także w kuchni litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej. Co ciekawe, podobną potrawę można znaleźć także w kuchni francuskiej – choucroute przygotowane również z kiszonej kapusty i mięsa.
Przepis na bigos
Swój przepis na tradycyjny polski bigos przedstawia Maria Nawojowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Marszowicach. W ramach projektu Piwniczki Chomika, który prezentuje kulinarne dokonania gospodyń Powiatu Wielickiego przedstawiamy przepis oraz film z instrukcja przygotowania tej pysznej potrawy.
Co jest potrzebne do bigosu?
Składniki dla 8-10 osób:
- ok. 2 kg kapusty kiszonej
- 70 dkg boczku wędzonego
- 70 dkg żeberek surowych
- 2-3 laski kiełbasy (toruńska, aleksandryjska)
- 1 mały przecier pomidorowy 30%
- cebula
- ziele angielskie
- liście laurowe
- pieprz
- kminek
- ½ szklanki wina czerwonego wytrawnego
- vegeta
- śliwki wędzone 4-5 szt.
- grzyby suszone 4-5 sztuk
Jak ugotować pyszny bigos?
- Z kiszonej kapusty odlać płyn i włożyć ją do garnka, tak aby zapełnić 2/3 jego pojemności. Suszone grzyby namaczamy w wodzie (można to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem gotowania bigosu).
- Opłukać żeberko i dodać w całości do garnka do środka kapusty. Dolać wodę do poziomu kapusty i ustawić na kuchence. Gotować około godzinę.
- W międzyczasie pokroić cebulę na drobną kosteczkę i odstawić. Pokroić kiełbasę (i ewentualnie inną dodatkową wędlinę), wrzucić na patelnię i podsmażyć na smalcu.
- Z kawałka boczku odciąć skórę i włożyć ją do garnka z kapustą. Resztę boczku pokroić w kostkę i na razie odłożyć.
- Gdy kapusta już się gotuje dokładamy pokrojoną wcześniej cebulę, boczek i podsmażoną kiełbasę.
- Po jakimś czasie dodajemy jeszcze namoczone grzyby, wędzone śliwki, liście laurowe, ziele angielskie, kminek i vegetę. Doprawiamy bigos pieprzem.
- Na koniec gotowania wyjmujemy skórę z boczku i dodajemy parę łyżek koncentratu pomidorowego oraz szklankę czerwonego wytrawnego wina. Gotujemy jeszcze pół godziny.
- Drugiego dnia gotujemy bigos na małym ogniu przez godzinę. Trzeciego dnia wyjmujemy żeberka, usuwamy kości, a mięso kroimy i wrzucamy do bigosu. Garnek znów gotujemy przez godzinę, a później można podawać gorący bigos.
Zobacz także przepisy na inne tradycyjne polskie potrawy: domowy żurek, rosół. Sprawdź jak domowym sposobem ukisić kapustę.