Sok z agrestu to bardzo cenny napój w każdej spiżarce. Nie tylko ma wyjątkowy słodko-kwaśny, orzeźwiający smak, ale także właściwości zdrowotne. Oczywiście, pod tym względem nie może się równać z agrestem na surowo, ale nie każdy lubi jeść te owoce w taki sposób, a sezon na nie jest dość krótki.
Nie każdy o tym wie, że agrest bardzo pozytywnie wpływa na nasz wzrok, jest bowiem jednym z owoców o największej zawartości luteiny. Dzięki zawartości pektyny, wspomaga także trawienie, a magnez i witamina B zawarte w agreście, koją nasze nerwy i pomagają w koncentracji.
Sok z agrestu robimy z pomocą sokownika. To bardzo użyteczne i uniwersalne urządzenie, które jednocześnie może służyć jako garnek do gotowania na parze oraz gotowania tradycyjnego. Sokownik składa się z trzech pojemników. Pierwszy przeznaczony jest na wodę, w drugim zbiera się sok, a do trzeciego wsypujemy owoce. Przykrywamy je żaroodporną pokrywką. Pojemnik na sok ma specjalną rurkę do przelewania go do słoiczków.
Sok z agrestu. Jak zrobić go w sokowniku
Składniki:
- 2 kg agrestu
- 1/2 kg cukru
Przygotowanie:
Do dolnego pojemnika wlewamy wodę i zapełniamy nią 1/3 garnka. Ustawiamy na nim pojemnik na sok i przykrywamy go trzecim pojemnikiem i wsypujemy do niego umyty i pozbawiony szypułek agrest. Owoce zasypujemy cukrem.
Sokownik ustawiamy na kuchence i podgrzewamy. Agrest gotujemy od 30 do 60 minut w zależności od tego, jak twarde są owoce. Gdy w środkowym pojemniku zbierze się sok, możemy go przelać do słoiczków przy pomocy specjalnej rurki z klamerką, która pozwala precyzyjnie dozować sok. Butelki lub słoiczki pasteryzujemy, a z owoców, które nam zostały, można jeszcze zrobić pyszny dżem agrestowy. Sprawdź także inne nasze przepisy na przetwory z agrestu: konfitura, dżem i nalewka agrestowa.
Kup potrzebne artykuły przez sklep.chomik.pl:
- sokownik nierdzewny
- butelki do soków
- słoiki na dżem
- garnek
- nóż