Suszenie pozwala na zachowanie smaku, aromatu i witamin zawartych w żywności przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wagi i objętości, dzięki czemu łatwiej ją przechowywać. Dziś suszymy grzyby, owoce, warzywa i zioła – zobaczcie!
Jak suszyć grzyby, owoce, warzywa i zioła?
Dziś testujemy 6 modeli suszarek, dostępnych w ofercie sklepu internetowego i hurtowni Chomik. Wszystkie te suszarki mają 5 poziomów, czyli 5 tacek, na których rozkładamy żywność do suszenia. Tacki posiadają otwory umożliwiające przepływ ciepłego powietrza z wentylatora umieszczonego na spodzie suszarki i odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.
Suszarki mają podobną moc – 245 lub 250 WAT. Różnią się kształtami – mogą być okrągłe lub prostokątne, kolorami i wielkością, dlatego wybór odpowiedniej zależy od naszych potrzeb. Najmniejsza, wygodna suszarka ma średnicę 24 cm i wysokość 17 cm, największa ma o 10 cm większą średnicę i wysokość. Dodatkowo 2 modele wyposażone są w mechanizm obrotowy, gwarantujący równomierne wysuszenie wszystkich produktów. Każda suszarka ma regulację temperatury, dzięki czemu możemy ustawić ją w przedziale 35-70 stopni Celsjusza. Suszarka z zieloną wstawką (BIL0861) jest dodatkowo wyposażona w cyfrowy wyświetlacz.
W każdej z suszarek umieścimy inny rodzaj produktu i każdy z nich trzeba wcześniej przygotować:
Jak suszyć grzyby?
Oczyszczone borowiki, koźlarze lub inne grzyby kroimy na cienkie plastry i układamy na tacach. Zamykamy pokrywę i ustawiamy temperaturę na 40-50 stopni. Grzyby będą się suszyć od 3 do 7 godzin.
Nasza rada: do suszenia najlepiej nadają się borowiki szlachetne, które w przeciwieństwie do kozaków nie ciemnieją podczas suszenia.
Jak suszyć śliwki?
Jeśli nasze śliwki mają woskowy nalot i grubszą skórkę, warto je najpierw zblanszować, czyli gotować przez ok 1-2 minuty. Po odsączeniu z wody, kroimy je na pół, wyjmujemy pestki i układamy śliwki na tacach suszarki skórką do dołu. Najpierw nastawiamy temperaturę 50 stopni i suszymy ok. 5 godzin, po czym pozostawiamy do wystudzenia. Na drugi dzień powtarzamy suszenie, ale tym razem w 65 stopniach.
Jak suszyć banany?
Obrane ze skórki banany siekamy na plastry i rozkładamy na tackach. Będziemy je suszyć od 6 do 10 godzin w temperaturze 55 stopni.
Jak suszyć buraki czerwone?
Obrane buraki musimy pokroić na cienke plastry i podgotować, najlepiej na parze. Ja używam wkładu do gotowania na parze, który możemy zastosować do każdego kuchennego garnka, gdyż występuje w kilku rozmiarach. Po kilku minutach blanszowania buraki wyciągamy i studzimy. Następnie rozkładamy je na tacach, ustawiamy temperaturę 70 stopni Celsjusza, po 2 godzinach obniżając ją do 55 stopni. Czas suszenia buraków wynosi ok. 6 godzin.
Jak suszyć bazylię?
Same listki bazylii rozkładamy równomiernie na tacach. Będziemy je suszyć w temperaturze 40 stopni przez 2-4 godziny.
Jak suszyć jabłka?
Obrane jabłka kroimy na cienkie plastry. Możemy też pozbawić je gniazd nasiennych i pokroić np. na półplastry. W zależności od odmiany i soczystości suszymy od 5 do 15 godzin. Najpierw nastawiamy dehydrator na 70 stopni, a po kilku godzinach zmniejszamy ją do 50 stopni.
Wartość odżywcza i czas suszenia produktów:
Domowe snacki owocowe i warzywne przygotowane bez użycia cukru i tłuszczu to fit przekąska pełna błonnika i innych pożytecznych składników odżywczych. Z kolei z suszonych ziół możemy przygotować domowe mieszanki przypraw – własne kompozycje bez dodatków szkodliwych polepszaczy.