Ten artykuł poświęcimy produkcji wina czerwonego. Opowiemy o kolejnych etapach jego przygotowania i urządzeniach, które mogą nam pomóc w pracy, tak aby powstało doskonałe czerwone wino.
Winogrona zbieramy odcinając całe kiście. Jeśli mamy niewielką ilość winogron, najlepiej będzie robić wino w balonie, słoju wielofunkcyjnym lub pojemniku fermentacyjnym. Jak przygotować wino w tym ostatnim zobaczysz w filmie poniżej.
Przygotowanie moszczu
Pierwszy etap produkcji wina to przygotowanie moszczu, czyli świeżo wyciśniętego soku z winogron. Najpierw jednak trzeba oddzielić grona od gałązek i zrobić z nich miazgę, a w tej pracy pomoże nam rozdrabniarka elektryczna lub ręczna, poruszana korbą.
Z miazgi winogronowej trzeba teraz wycisnąć sok. W tej pracy pomoże prasa pneumatyczna lub hydrauliczna, ewentualnie ręczna wyciskarka. Wyciśnięty przy pomocy urządzenia sok wlewamy do stalowego fermentatora i dolewamy do niego syrop cukrowy, czyli cukier rozpuszczony w przegotowanej wodzie. Syrop przed połączeniem z sokiem należy ostudzić.
Ilość cukru, który użyjemy do zrobienia syropu, zależy od tego ile naturalnego cukru zawiera moszcz gronowy. Jeśli nie mamy cukromierza, aby to sprawdzić, można przygotować syrop według uniwersalnej proporcji: na każde 15 kilogramów winogron, rozpuszczamy 3 kilogramy cukru w 4 litrach wody. Po dolaniu syropu do moszczu trzeba jeszcze dodać drożdże i pożywkę, a potem można zamknąć pojemnik na około osiem tygodni.
Zlewanie młodego czerwonego wina
Po dwóch miesiącach fermentacji trzeba zlać młode wino. Zlewamy je znad osadu używając wygodnego bocznego kranika w pojemniku fermentacyjnym. Po odlaniu płynu trzeba oczyścić fermantator i z powrotem wlać do niego wino, a potem zamknąć pojemnik.
Butelkowanie
Po 4 miesiącach dojrzewania przystępujemy do ostatniego etapu produkcji wina – butelkowania. Czerwone wino odlewamy z fermentatora znów przy pomocy bocznego kranika, a potem cierpliwie napełniamy nim butelki. W ich zamknięciu pomoże nam wygodna korkownica. Pozostaje jeszcze nałożyć termokurczliwy kapturek na szyjkę butelki i użyć zgrzewarki, aby dokładnie zamknąć wino.
Zobacz także: wino w fermentatorach ze stali nierdzewnej, działanie prasy pneumatycznej, miazga z winogron.