Wiśnie są bodaj najchętniej wybieranym owocem do przygotowania nalewki. Nic dziwnego, gdyż mają głęboki smak słodko-kwaśny, a nalewka z wiśni charakteryzuje się wyraźnym aromatem i intensywnym kolorem.
Nalewka z wiśni – jak zrobić?
Do przygotowania nalewki z wiśni użyliśmy 5 kilogramów dojrzałych owoców, 5 butelek spirytusu, litr wody oraz dwa i pół kilograma cukru.
Wiśnie najpierw umyliśmy i przy pomocy drylownicy pozbawiliśmy pestek. Należy je usunąć z wiśni, gdyż w połączeniu z alkoholem mogą doprowadzić do powstania niebezpiecznych związków. Tak przygotowane owoce przełożyliśmy do słoja uniwersalnego.
Spirytus połączyliśmy z przegotowaną ostudzoną wodą w proporcji 200 mililitrów wody na każda butelkę spirytusu. Przygotowanym w ten sposób alkoholem zalaliśmy wiśnie. Słój odstawiliśmy w ciemne i ciepłe miejsce na około 6-8 tygodni.
Po tym czasie trzeba odlać płyn, czyli tak zwany nalew, do drugiego, mniejszego słoja; aby odcedzić owoce, użyliśmy sitka. Wiśnie wróciły do słoja i zalaliśmy je syropem zrobionym z połączenia podgrzanej wody i cukru. Po tym etapie mieliśmy więc dwa słoje: jeden z nalewem, a drugi z wiśniami w cukrze. I znów trzeba było odczekać, aby owoce puściły sok.
Po kolejnym tygodniu odcedziliśmy wiśnie, które teraz będzie można wykorzystać do pieczenia ciasta, natomiast sok połączyliśmy z nalewem i w słoju wielofunkcyjnym mieliśmy już gotową nalewkę, którą trzeba było tylko przelać do butelek. Użyliśmy kilku różnych wzorów z bardzo bogatego asortymentu Chomika.
W sumie wyszło nam prawie sześć litrów nalewki. Teraz trunek musi odstać około pół roku, aby nabrał szlachetnego smaku. Po tym czasie będzie cieszył wyjątkowym smakiem, zapachem i barwą.
Sprawdź także nasz drugi przepis na nalewkę z wiśni z miodem.